Людині властиво жити під дахом. Під цим самим дахом люди реалізують більшу частину своїх життєвих потреб - сплять, їдять, вчаться, хворіють, кохаються і народжують дітей. Дорослі людські особи, стомлені боротьбою за своє місце під сонцем цивілізації, нерідко забувають про те, що крім даху (варіант - стелі) є ще небо, хмари, зірки і тому подібні Принади Природи. Іноді природні коріння беруть гору і людей тягне просто погуляти. Просто так, без всяких справ - пройтися ніжками, подихати свіжим повітрям. Жахливо, звичайно, що словосполучення "вийти на вулицю" стало синонімом слова "погуляти", але у міського жителя інших варіантів просто немає.
На відміну від дорослих, людські дитинчата помітно ближче до Природи і, відповідно, помітно далі від Цивілізації. Дитячі природні коріння, інстинкти і потреби вимагають значно більше природного способу життя, а постійне життя під дахом, з чисто біологічних позицій, природною назвати не можна. 
Таким чином, дитина повинна гуляти. Це аксіома. Банальна фраза, з якою згідні всі. Але практичне втілення безспірного теоретичного положення викликає, тим не менше, багато питань. Як гуляти? Скільки часу? За якої погоди і що при цьому надягти? А який зв'язок прогулянок і хвороб? І якщо захворів, то коли можна вийти? 
Отже, гуляти, виявляється, треба вчитися. Тому, для початку, визначимося з терміном - яке значення ми вкладаємо в саме слово "гуляти".
Так уже повелося, що гуляння дітей і гуляння дорослих трактується дещо по різному. Коли говорять про гуляння дорослих, то часто мають на увазі деякий вільне проведення часу, головним чином сексуальної орієнтації (приклади: "у Іванова дружина гуляє", "Сергій Петрович гуляє з розумом"). Допустити, що доросла людина пішла гуляти просто так громадська думка не може - інша справа, коли з собакою або з дитиною. Виняток - пенсіонери. Їм дозволяється гуляти просто так, як, втім, і дітям (знову-таки, підтвердження народної мудрості "що старий, що малий"). Саме для вищевказаних категорій (повторюю - діти всіх вікових груп і пенсіонери) під гулянням мається на увазі перебування поза приміщенням, Головний сенс гулянь - контакт з факторами природи з паралельної спробою відірватися від факторів цивілізації. Важливо, проте, відзначити, що близькість пенсіонерів і дітей робить виключно за доцільне використання перших для активного вигулювання друге. 
Тепер спробуємо перерахувати переваги гуляння, які випливають з недоліків приміщення. 
          Будь-яке людське житло - це:

  • накопичувач бактерій, в тому числі і хвороботворних;
  • джерело підвищеної концентрації пилу, факторів побутової хімії та алергенів (килими, м'які меблі, шерсть, лаки, барвники, хлор і т. д.);
  • повна відсутність контакту з ультрафіолетовим випромінюванням, що не дуже важливо для дорослих, але дуже значимо для дітей - саме під дією УФ променів в шкірі виробляється вітамін D;
  • будь-який замкнутий простір призводить до різкого обмеження рухової активності.

Перебування на свіжому повітрі дозволяє, перш за все, очистити легені від накопичилася в них побутового пилу і поліпшити функціонування слизових оболонок верхніх дихальних шляхів. Підвищення енерговитрат - на підтримку температури тіла, на рухову активність - надає стимулюючий вплив на всі життєво важливі системи організму, особливо на серцево-судинну і імунну. 
"Правила гуляння" дозволяють виділити три основних напрямки, які підлягають окремому розгляду: 1. Ранній дитячий вік (новонароджений і перші місяці життя); 2. Прогулянки здорових дітей; 3. Взаємозв'язок гуляння і хвороб. 
Розглянемо їх по порядку.

ПРОГУЛЯНКИ в ранньому ДИТЯЧОМУ ВІЦІ

Завжди слід прагнути до того, щоб дитині було виділено (знайдено) місце, де він буде гуляти. В принципі, ідеальний балкон, якщо ви живете в місті, або певне місце у дворі, якщо ви маєте свій будинок. Найбільш складна ситуація, коли немає ні того, ні іншого: будь-яка прогулянка вимагає постійної присутності біля дитини дорослих, які мають і інші справи (прання, прибирання, сон, приготування їжі і т. П.).
Зовсім не раціональна ситуація, коли при наявності балкона здійснюються героїчні зусилля з витягування коляски на вулицю, а потім затягування її назад. Прогулянки, які полягають в перекочування коляски з однієї вулиці на іншу, дитині не потрібні - у мами завжди є купа справ, і не буде нічого хорошого в тому, що ви вдосталь нагулятися, а прийшов з роботи тато буде нишпорити по кухні в пошуках їстівного. До того ж, зовсім не обов'язково, щоб на дитину чхали перехожі і летіла бруд з-під коліс. Будь-яке катання по вулицях має бути обумовлено необхідністю: немає помічників, а треба відвідати магазин або молочну кухню, прийшов час побувати в поліклініці, ввечері хочеться погуляти разом з чоловіком і відпочити від домашньої суєти, немає балкона, в кінці кінців.
Чим раніше ви почнете привчати дитину до перебування на свіжому повітрі, тим краще. Вже на 10-й день життя можна посидіти з ним на балконі хвилин 15-20. На наступний день - 2 рази по півгодини і, поступово збільшуючи частоту і тривалість гулянь, до місячного віку зробити так, щоб дитина проводила на балконі весь день. Прокинувся, погодували - гуляти. Занесли, погодували - гуляти і так далі. На балконі дитина завжди краще спить і їсть після цього з великим апетитом. І зовсім незрозуміло, чому гуляти треба 1 або 2 рази на день. Особливе питання - погодні умови. При нормальній одязі і захисту дитини від вітру здоровий малюк цілком пристойно себе почуває і при мінусовій температурі. Ось правило, зручне для запам'ятовування: на кожен місяць життя мінус 5 градусів, але не нижче 15.
За великим рахунком, негативні температури доставляють помітно менше клопоту, ніж позитивні. У спеку, особливо якщо балкон на сонячній стороні, гуляти взагалі неможливо і слід шукати найбільш прохолодне місце в будинку або у дворі.
Батьків завжди хвилює, як одягати малюка, який збирається на прогулянку. Відповісти на це питання можна тільки після того, як ви повернетеся. Якщо дитина спітнілий і червоний, обов'язково зменшите в наступний раз кількість одягу. Кожне дитя по-своєму реагує на гуляння і дати універсальні рекомендації практично неможливо. Буде цілком зрозуміло, якщо в перший раз ви переусердствуете з одягом. Головне, щоб потім ви зробили правильні висновки. Зазвичай, якщо дитині жарко, він вередує і його швидко доводиться заносити в будинок. Холодно буває виключно рідко - дорослі холодом настільки залякані, що не допускають цього ніколи. Я, принаймні, жодного разу не стикався з замерзлим дитиною. Але дітей, дивно нагадували варених раків, бачив багато разів.

ПРОГУЛЯНКИ ЗДОРОВИХ ДІТЕЙ

Найголовніше, що треба зрозуміти: обмін речовин супроводжується виділенням тепла. Обмін речовин у дітей протікає в кілька разів інтенсивніше, ніж у дорослих. Отже, в одиницю часу дитина виробляє тепла більше, ніж дорослий. Висновки: там, де дорослому прохолодно, - дитині нормально. Там, де дорослому нормально, - дитині тепло. Там, де дорослому тепло, - дитині жарко. 
Перебування на свіжому повітрі ніколи не може бути зайвим. Важливо тільки, щоб все життя не перетворилася на суцільне гуляння. Але час, вільний від навчання, сну та їжі має бути присвячене прогулянок. І дуже важливо не перестаратися в їжі та навчанні - школа + музична школа + англійська мова + комп'ютерні курси і достатнє перебування на свіжому повітрі - несумісні. Тому батькам завжди слід розібратися з пріоритетами і знайти золоту середину. Що все-таки потрібніше (важливіше) для щастя - здоров'я або рівень інтелекту? 
          Одяг: головні правила.

  1. Достатній мінімум! Якщо без будь-якої "телогреечкі" можна обійтися - обійдіть. Виробіть у дитини звичку вдягатися самому - самому вибирати кількість речей. Застуди частіше виникають не від переохолодження, а від підвищеної пітливості, обумовленої надлишком одягу.
  2. "Від ходіння без шапки розвивається менінгіт" - типовий приклад народної казки. Менінгіт - гостра інфекційна хвороба. У 99% випадків вона викликається мікробом, який називається менінгокок. Імовірність зустрічі з мікробом не залежить від того, що у вас в цей час на голові.
  3. У переважній більшості випадків дитина говорить "мені холодно" з вини батьків. Адже надіти на нього три шуби і базікати з подружками (друзями) помітно простіше, ніж гуляти активно (побігати, пограти).
  4. Абсолютно безглуздо зав'язувати рот шарфиком. Жоден шарфик навіть близько не може зрівнятися зі слизовими оболонками і пазухами носа по здібності до обігріву вдихуваного повітря.

Погана для прогулянки з дитиною погода буває виключно рідко (злива, ураган, заметіль, +40, -30). І слід чесно визнати, що під поняттям "погана погода" часто прихована відверта батьківська лінь. Хоча, за великим рахунком, не тільки лінь або зайнятість батьків винні. Досягнення цивілізації: телевізор, комп'ютер, іграшки - все частіше і частіше призводять до того, що перебування в приміщенні самою дитиною розглядається як більш детально визначений.
Потреба в прогулянках повинна бути закладена з дитинства і сприйматися дитиною як норма, як обов'язкова умова розумного способу життя. Зрозуміло, що досягти цього можна лише тоді, коли привабливість перебування на свіжому повітрі вище, ніж перегляд мультиків. Активні ігри, ліс, гриби, риболовля, лижі, санки і гірки - здорово, особливо якщо це подобається дорослим. Адже важко собі уявити хлопчиська, який вважатиме за краще черговий кіношний бойовичок спільної поїздки з батьком на риболовлю. Але дії дорослих часто протилежні: "Куди це ти зібрався! Щоб через годину з'явився!", "Подивіться - в курточку вирядився, негайно одягни шубу" і т. Д і т. П. В наступний раз дитина і сам десять разів подумає - а чи варто взагалі з вами зв'язуватися і чи не простіше поберегти нерви і спокійно подивитися телевізор?
Побутові турботи і професійна завантаженість батьків не повинні обмежувати дітей. Навчання самостійного гулянню - не менш важливо, ніж правила хорошого тону. З самого раннього віку слід прагнути до того, щоб надати дитині максимальну самостійність - бути поруч, але не заважати пізнавати світ і не влаштовувати істерик з приводу мокрих ніг і падінь. Завжди бажані спільні ігри з іншими дітьми. У дитинстві ці інші діти, як правило, мають при собі родичів, що дає вам шанс підібрати своїй дитині гідну компанію на майбутнє.
Ще раз слід підкреслити, що головне в дитячому одязі - її функціональність. Зручність, легкість, відсутність проблем із здійсненням невідкладних фізіологічних потреб - все це набагато важливіше, ніж думка тьоті Клави, яка стверджує, що шубка тепліше і гарніше, ніж комбінезон. Неприпустима будь-який одяг, що не дозволяє дитині нормально рухатися - бігати, стрибати, повертати голову, самостійно вставати після падінь.

ПРОГУЛЯНКИ І ХВОРОБИ

Переважна більшість дорослого батьківського населення бажає почути від дитячого лікаря конкретні інструкції - конкретно коли і скільки можна і, відповідно, коли і чого не можна. Відразу ж доводиться вас розчарувати - універсальних рекомендацій не може бути. Але головний фактор, що визначає рекомендації, - зовсім не погода, не здоров'я, не готовність бабусь до самопожертви, а прийнята з дитинства система виховання.
Елементарний приклад. На людському тілі є дві найважливіші рефлексогенні зони - вухо і стопа. Якщо шкарпетки і шапочки були і є обов'язковою умовою способу життя дитини, то холодовий вплив на ці самі зони швидко призведе до застуді. Здавалося б, ну чого ж тут незрозумілого? Якщо з раннього віку дитина бігає босоніж (хоча б по квартирі), а в 3 роки залазить в листопадову калюжу, то в цьому немає абсолютно нічого небезпечного для здоров'я. Але ця ж калюжа може являти собою реальну загрозу, якщо, знову таки з раннього віку, натовп чадолюбних родичів бігала за немовлям з носочками і тапочками в руках. 
Дуже багато, прочитавши попередній абзац, пошкодують, що поїзд пішов. Але гуляти все-таки треба. Тому приступимо до рекомендацій.
Головна небезпека прогулянок пов'язана з переохолодженням та перегріванням. І те й інше у дітей виникає значно легше, ніж у дорослих - в цьому особливість організму, що росте (недосконалість систем терморегуляції та швидке виснаження енергетичних запасів). Основний критерій - поведінка самої дитини. Ні переохолодження, ні перегрів не виникають раптово (йшов, йшов і раптом замерз). Якщо дитя ні на що не скаржиться, немає спраги (перша ознака перегріву) - не метушіться і гуляйте спокійно. Чим екстремальнішими погодні умови, тим менш бажані самостійні (без дорослих) прогулянки дітей - хоча б тому, що супроводжуюча особа завжди може орієнтуватися за власними відчуттями.
Тепер кілька конкретних слів про застуди. Застуда - хвороба, що виникла в зв'язку з переохолодженням. Уявіть собі, що у вас або у вашої дитини в горлі (на мигдалинах) живе мікроб, який називається 
стафілокок (а він справді живе майже у 100% людей). Розмноження цього мікроба постійно стримується імунною системою, і ви протягом багатьох десятиліть мирно сосуществуете зі стафілококом. Під дією переохолодження захисні сили слабшають, мікроб починає швидко розмножуватися і викликає хворобу. Зрозуміло, що застуда - це не інфекційна, що не заразна хвороба, а особиста проблема конкретного замерзлого індивідуума.
А далі? Мікроб розмножується, організм виробляє захисні антитіла і хвороба відступає. Що ж станеться, якщо через короткий час ви знову переохолодитися? Стафілокок почне розмножуватися, але оскільки вироблені минулого разу антитіла ще збереглися, хвороба або не почнеться, або буде протікати значно легше. В цьому і полягає суть загартовування - свідомо активізуючи наших власних мікробів, ми врешті-решт доводимо імунітет до такого високого рівня, що холод вже не може викликати захворювання. 
Висновок - якщо найменший переохолодження викликає у дитини простуду, ні в якому разі не тримайте його будинку після нормалізації температури і зникнення симптомів хвороби.
За великим рахунком, хвороба і прогулянки не сумісні лише з таких міркувань. По-перше, при підвищенні температури тіла холодне повітря викликає спазм судин шкіри, зменшує втрати тепла і підвищує температуру внутрішніх органів, що не бажано (порогове значення - 37,5 С; якщо вище - гуляти не варто). По-друге, рухова активність і підтримання температури тіла вимагають істотних енерговитрат, а енергія більше потрібна для боротьби з хворобою. 
Таким чином, ситуації, коли гуляти не можна зустрічаються в тисячі разів рідше, ніж ситуації, коли гуляти необхідно . 
Не можна в гострому періоді інфекційних хвороб - коли дійсно погано - висока температура, слабкість, біль. Не можна при деяких, досить рідкісні хвороби, коли необхідний строгий постільний режим (типовий приклад - дифтерія). Не можна, коли хвороба заразна , та й то не завжди (якщо дитина - син лісника, то кір не заважає прогулянкам по лісу, але якщо це дочка інженера, то неправильно гуляти по вулицях і піддавати ризику зараження інших дітей).
Свіже повітря сприяє одужанню і цей фактор особливо актуальне при хворобах дихальних шляхів (запалення легенів, бронхіти, трахеїти, ларингіти). Само собою зрозуміло, що доводиться враховувати безліч чинників. Наприклад, у дитини запалення легенів. Почали лікується, нормалізувалася температура, покращився самопочуття. Зрозуміло, що якщо ви живете на 10-му поверсі, а ліфт не працює, то погуляти складно (хоча якщо зможете дотягнути дитя на руках, то чому б і ні). Але гуляти треба, правда, обережно - тут важливіше не можливість рухатися, а можливість дихати повітрям, вільним від домашнього пилу. Тому тепліше одягнутися і уникати бігання і стрибання. Якщо складно, то можна просто постояти на балконі - подихати.
Пам'ятайте! При вдиханні прохолодного (холодного) повітря, волога конденсується на гарячих дихальних шляхах і це призводить до зволоження слизу. Якщо під час гуляння у дитини з'явився вологий кашель, якого в будинку не було, то це дуже (!!!) позитивний ознака, що свідчить про те, що у дитини з'явився шанс викашляти слиз, що накопичилася в легенях. Але дії родичів часто протилежні - варто малюкові на вулиці кашлянути, як його тут же затягують в будинок. А при цьому відбувається ось що: слиз зволожилася, отже, збільшилася в обсязі - якщо гуляння припинити дитині буде важче дихати і батьки зроблять цілком "логічний" висновок - вийшли погуляти і стало гірше. Тому або доводите розпочату справу до кінця, або не починайте.
При багатьох хворобах, що супроводжуються підвищеним утворенням в дихальних шляхах слизу (коклюш, круп, обструктивний бронхіт) прохолодне повітря є більш важливим фактором в лікуванні, ніж всі ліки разом узяті. Але ще важливіше інше: прохолодне повітря - ефективний спосіб надання невідкладної допомоги - при будь-яких проблемах зі здоров'ям, що характеризуються скаргою "важко дихати". До прибуття лікаря - бігом на вулицю (у двір, на балкон).

Підводячи підсумки, слід зауважити:  будь-які дії у напрямку до Природи корисні для здоров'я хоча б тому, що запускають наші природні механізми адаптації. Рухатися до Природи (земля без асфальту, небо над головою, вітер, вода, трава і т. П.) Складніше, тому що треба розлучатися з принадами Цивілізації (рідний диван, улюблений телевізор, теплий унітаз і т. П.). Всі аргументи проти гулянь (за дуже рідкісними винятками, які описані вище) не витримують жодної критики і обгрунтовуються страхом, зайнятістю і лінню. 
Тому давайте гуляти! Незважаючи ні на що!

автор Комаровський Є.О.