Часто хворіючі діти ГРЗ

Часто хворіючі діти - це не нозологічна форма і не діагноз, а тільки група диспансерного спостереження, що включає дітей з частими респіраторними інфекціями, що виникають через транзиторні корегуючі відхилення в захисних системах організму і не мають стійких органічних порушень в них. Підвищена сприйнятливість до респіраторних інфекцій у ЧХД не пов'язана із стійкими вродженими і спадковими патологічними станами.

У часто хворіючих дітей

• Порушується функціонування різних органів і систем, знижується імунорезистентність організму і спостерігається зрив компенсаторно-адаптивних механізмів.
  • Змінюється режим рухової активності, діти рідше перебувають на свіжому повітрі, що сприяє розвитку фонових захворювань (рахіт, дистрофія, анемія та ін) і відставання у фізичному і психомоторному розвитку.
  • Широко і частіше невиправдано використовується велика кількість медикаментів (поліпрагмазія), в тому числі саліцилати та антибіотики, які володіють іммуносупресивною дією.
  • Порушується соціальна адаптація контактів зі сверсниками.
  • Висока захворюваність призводить до великих економічних витрат батьків і держави, обмежує підлітка у виборі професії, впливає на репродуктивне здоров\'я.

Сприятливі фактори до частих респіраторних захворювань:

• Певна незрілість імунної системи у дітей.
  • Несприятлива екологічна обстановка у великих промислових центрах і містах.
  • Низький рівень санітарної культури, несприятливі соціально-побутові умови.
  • Ранній початок відвідування дитячих дошкільних установ.
  • Недостатнє збалансоване харчування
  • Гіпо-і авітаміноз.
  • Вогнища хронічної інфекції в ЛОР-органах і органах черевної порожнини.
  • Дисбактеріоз кишківника.
  • Зміни функції залоз внутрішньої секреції.
  • Алергізація організму.
  • Часті психоемоційні стреси.
  • Призначення необгрунтованої антибактеріальної терапії.

Часто хворіючі діти (Ю. Г. Антипкін зі співавторами, 2003 р.)

1 група.

• Виникнення частих ГРВІ визначається соціально-побутовими умовами та пов\'язана з початком відвідування дитячих дошкільних установ.
  • Діти перших двох років життя.
  • Перебіг типовий, одужання швидке, бактеріальні ускладнення - рідко.
  • Після 3-річного віку частота знижується.

2 група.

• Дебют повторних ГРВІ частіше в першому півріччі життя, не залежить від умов середовища.
  • Перебіг млявий або ускладнений.
  • Частота ГРВІ зменшується після 5-7 років.

3 група.

• Початок повторних ГРВІ після року, з прискореним до 2-3 років.
  • Ведучий фактор - ЛОР-патологія.
  • Діти хворіють незалежно від відвідування дитячого колективу.
  • Під час неповних ремісій часто зберігається ускладнене носове дихання і нічний кашель.
  • Можливі бактеріальні ускладнення.
  • Зниження частоти ГРВІ залежить від адекватного лікування ЛОР-патології, особливо аденоїда.

План лікування часто хворіючих дітей:

• Грудне вигодовування, надалі - індивідуальна дієта.
  • Раціональний режим дня та харчування.
  • Здоровий спосіб життя сім\'ї (у тому числі повна відмова від куріння в присутності дитини або в приміщенні, де він знаходиться).
  • Загартовування з використанням контрастних водних процедур з дотриманням основного правила «не допускати переохолодження дитини».
  • Загальзміцнювальна і лікувальна фізкультура.
  • Консультація психолога для вироблення правильної реакції батьків на часті захворювання дитини.
  • Полівітамінна дієта.
  • Санація вогнищ хронічної інфекції.
  • Лікування патології жовчовивідної системи і кишківника, глистових інвазій.
  • Діти зі схильністю до алергій потребують консультації алерголога алергологічному обстеженні та лікуванні.
  • Фізіотерапевтичні методи: ультрафіолетове опромінення, лазеротерапія, загальний і точковий масаж.
  • Сучасна вакцинація (не слід проводити в гострий період ГРЗ, якщо є температура і інтоксикація, вакцинація можлива через 7-14 днів).
  • Медикаментозна терапія, важливою складовою якої є імунокорекція.